Yürüme suratı, adım ölçüsü kadar değerli: 10 bin adım koşul mı?

Barcali

Active member
Yürüme suratı, adım ölçüsü kadar değerli: 10 bin adım koşul mı? JAMA Internal Medicine ve JAMA Neurology bültenlerinde yayımlanan çalışmalarda, hareket takip aygıtları takan 78.500 yetişkin izlenmiş. Bu kadar fazla insanın takip edilmesi, kelam konusu çalışmaları adım ölçüsünün sıhhat bakımından doğurduğu sonuçlara göre objektif formda takip edildiği en büyük araştırmalar haline getiriyor.

Populer Science Türkiye’de yayımlanan yazıda, Sidney Üniversitesi ve Güney Danimarka Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, günde 10.000 adıma ulaşmanın demans, kalp hastalığı, kanser ve vefat tehlikesinin azalmasıyla kontaklı olduğunu keşfetmişler. Lakin daha süratli tempoda yürümenin, atılan adım sayısının ötesine ulaşan yararlar sağladığı görülmüş.

Hızlı yürümek de hedeflenmeli

Sidney Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan ve makalenin eş baş müellifi olan araştırma vazifelisi Dr. Matthew Ahmadi, “Bulguların verdiği en kıymetli bildiri, insanların günde 10.000 adımın yanısıra daha süratli yürümeyi de hedefleyebilecek olmaları” diyor.

Güney Danimarka Üniversitesinde çalışan ve makalenin eş baş müellifi olan Yard. Prof. Borja del Pozo Cruz, “Çalışmamızın gösterdiğine bakılırsa bu kadar etkin olmayan şahıslar, 3.800 adım bile atsalar demans tehlikesini yüzde 25 azaltabiliyorlar” diyor.

Güç yürüyüşü de denilen süratli yürüme, 7 ila 9 km/saat süratte gerçekleştiriliyor.